Jak mówi stara łacińska sentencja, powtarzanie jest matką nauki. Czasy się zmieniają, ale pewne kwestie pozostają niezmienne. Tak właśnie jest z uczeniem się.

Powtarzanie materiału to wciąż najskuteczniejszy sposób na opanowanie wiedzy, zmieniły się jedynie narzędzia, które ten proces ułatwiają. Dziś najlepiej jest stosować w tym celu mobilne aplikacje. Dwie najpopularniejsze aplikacje do mnemotechniki to Anki i Fiszki.

Obie opierają się na tym samym mechanizmie popularnych fiszek, wcześniej wykonywanych z małych kartoników. Po jednej stronie karteczki pisano słówko w obcym języku lub historyczną datę, po drugiej tłumaczenie słówka lub fakt historyczny. Podobnie działająAnkiiFiszki.

Druga z tych aplikacji przeznaczona jest przede wszystkim do nauki języków obcych, pierwsza umożliwia zapamiętywanie zarówno słówek, jak i pojęć, wzorów matematycznych, nazw geograficznych czy stolic państw. Fiszki można wirtualnie przekładać do różnych przegródek i w ten sposób decydować, o tym, które partie materiału wymagają większej, a które mniejszej ilości powtórzeń.

kraki do piekarnika amica materace