Olej rzepakowy należy do grupy olejów roślinnych, który wytwarzany jest z rzepaku. Dla wielu krajów Europy, w tym i Polski, olej rzepakowy jest podstawowym olejem roślinnym. Olej rzepakowy zawiera wiele składników mających znaczenie lecznicze, a dzieje się to za sprawą bogatych źródeł steroli roślinnych, tak jak oleje sojowe i kukurydziane. Badania nad olejem rzepakowym dowiodły że zawiera on znacznie większą ilość kwasu linolowego (omega-6) niż w przypadku oliwy. Jest drugim po oliwie źródłem kwasu oleinowego. Olej rzepakowy zawiera też najmniej z olejów kwasów tłuszczów nasyconych, ok.
7%, gdzie w przypadku oliwy procent ten jest dwukrotnie większy. Olej rzepakowy znajduje zastosowanie także jako domieszka do oleju napędowego albo jako samodzielne paliwo, w postaci nieprzerobionej. Może również służy jako surowiec do produkcji biodiesla, biopaliwa stosowanego zazwyczaj zamiast oleju napędowego do silników Diesla. Paliwo to nie jest czystym olejem rzepakowym, lecz jest przetworzone chemicznie (do postaci estrów kwasów tłuszczowych). Biodiesel może być stosowany samodzielnie lub jako domieszka do zwykłych olejów napędowych, najczęściej w ilości kilku (3-5) procent. Paliwo na bazie oleju rzepakowego jest droższe w produkcji od paliw ropopochodnych.
Mimo to jego cena może spaść, gdyż w wielu krajach promuje się to paliwo za pomocą ulg podatkowych, zwykle w postaci obniżenia akcyzy.