Kryptowaluty to bardzo ciekawe zjawisko, którym interesuje się coraz więcej osób, zamierzających otworzyć sobie nową ścieżkę inwestycyjną. Warto jednak zacząć od początku. Kryptowaluty to nic innego jak pewnego rodzaju waluta, lecz szczególna, ponieważ nienamacalna, a wirtualna. Kryptowaluty są przechowywane w elektronicznym portfelu, którym może być chociażby aplikacja na smartfona lub na komputer. Transakcje kryptowalutami są bardzo proste, a wszystko zabezpieczają unikalne kody, przypisane do poszczególnych jednostek. Dostęp do kryptowalut, ale także możliwość dokonywania nimi transakcji ma jedynie ich posiadacz.

  • Koncepcje kryptowaluty

Kryptowaluty wydają się być czymś zupełnie niezależnym i wolnym, a za tym stwierdzeniem stoi ich unikatowość. Bowiem jest to środek, którego ilość na rynku zależy od niezależnego twórcy danej kryptowaluty. Co więcej, nie istnieje żadna centralna instytucja, która odpowiada za spadek lub wzrost ich wartości. Dzięki temu wszystko zależy od warunków rynku. Obrót tym środkiem odbywa się wyłącznie w sposób elektroniczny, a co ważne – nie ma żadnych ograniczeń, jak w przypadku przelewania środków pieniężnych. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na działanie komornicze lub ograniczenia, stawiane przez bank centralny.

Sprzedaż jednostek kryptowalut jest więc nieograniczona i nikt nie ma prawa zablokować nam żadnej transakcji, którą chcemy bowiem wykonać.

  • Jak wydobywa się kryptowaluty?

W zasadniczo prosty sposób, bo za pomocą komputera. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy zaznaczymy, że komputer musi mieć niewiarygodnie dużą moc obliczeniową. Taką walutę uzyskuje się w momencie jej udostępniania. Chociaż wszystko brzmi banalnie – do uzyskania nawet jednej jednostki są potrzebne tak mocne serwery, że w zasadzie żaden przeciętny użytkownik komputera nie jest w stanie tego zrobić.

  • Bitcoin – lider wśród kryptowalut

Bitcoin jest liderem na świecie w rzeczywistości kryptowalut.

Najciekawszym jest fakt, że nikt nie wie, kto jest jego twórcą. Powstała w 2008 roku, a z roku na rok jej wartość cieszyła się gwałtownym wzrostem. Jak każda kryptowaluta, miała jednak swoje cięższe czasy, zwłaszcza po dłuższym istnieniu na rynku. Nie mniej jednak każdy inwestor, który odkrył ich istnienie na początku i rozpoznał jej potencjał, dziś możliwie jest nawet milionerem.

  • Wady i zalety kryptowalut

Wyżej wymienione zostały podstawowe zalety kryptowalut, czyli możliwość szybkiego wzbogacenia się. Oprócz tego podaje się także inne, równie istotne.

Przede wszystkim anonimowość. Jest ona na możliwie najwyższym poziomie i choć zaliczana na pierwszą myśl do pozytywów – wprowadzała wiele wątpliwości. Zaczęły pojawiać się próby oszustw i wyłudzeń, w związku z tym zaufanie do kryptowalut malało. Jednostki bitcoinów są niemożliwe do podrobienia, gdyż każda posiada swój unikalny kod. Nie ma więc, tak jak w przypadku pieniędzy – możliwości ich ,,lewego dorabiania’’. Do wad kryptowalut można zaliczyć: zbyt szybki wzrost zainteresowania, a tym samym mniejsze korzyści z inwestowania.

Powstało bardzo wiele stron edukujących, przez co szerzyła się ich popularność w ogromnej części społeczności. W związku z tym, wartość jednostek kryptowalut zaczęła gwałtownie spadać.

Zobacz co produkuje firma Rawpol