Chińczycy od kilkuset lat stosują dietę pięciu przemian. Dieta ta wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Zgodnie z jej założeniami, istnieje pięć żywiołów, które odpowiadają za siłę przemiany. Do żywiołów tych zalicza się ziemia, ogień, drewno, metal i woda.

www.stomatologiasorriso.pl/sedacja.html

Żywioły te bezustannie na siebie wpływają. Na tej teorii opiera się nie tylko medycyna chińska, ale także sposób odżywiania. Do każdego z żywiołów przypisany jest określony smak oraz produkty. Przykładowo do ziemi przynależy słodki smak oraz żółte produkty.

Dodatkowo do tych żywiołów przynależą określone pory roku oraz najlepsze dla nich sposoby obróki termicznej. Układając jadłospis zgodny z dietą pięciu przemian należy mieć na uwadze ogólną kondycję, wiek czy stan zdrowia. Warto pamiętać, że poszczególne założenia mogą ulec modyfikacji. Dieta pięciu przemian bazuje na trzech głównych posiłkach oraz dwóch mniejszych.

Pojedynczy posiłek powinien składać się z każdego żywiołu. Bardzo ważna jest przy tym kolejność serwowania poszczególnych posiłków.

rehabilitacja luboń usg 3d poznań