Poprawne rozmieszczenie oraz działanie gniazdek elektrycznych, a także oświetlenia to bardzo ważny punkt projektowania funkcjonalnych wnętrz. Oczywiście wszystko zależy od rozmieszczenia instalacji w budynku, czy pomieszczenia, lecz warto zatrzymać się na moment i pomyśleć: w jaki sposób poprawnie ułożyć takie właśnie elementy. Można sobie tylko wyobrazić do czego prowadzi nie stosowanie się do tego punktu – brak komfortu, zdenerwowanie i późniejsze kombinowanie z przedłużaczami, czy wymianą wtyczek od poszczególnych sprzętów. W jaki sposób poprawnie rozmieścić gniazdka? Jak zmaksymalizować użyteczność oświetlenia w domowym zaciszu? Wystarczy stosować się do kilku prostych rad:

  • Nie warto oszczędzać na gniazdkach elektrycznych i ich ilości.

    Większa ilość zapewnia przede wszystkim komfort użytkowania domowników, ale także poprawia ogólny wizerunek pomieszczeń i ich estetykę. Gniazdka takie powinny być umieszczone dosłownie w każdym pokoju, holu, kuchni, czy łazience. Umożliwiają podłączenie wszelakich sprzętów elektronicznych, a przy tym nie trzeba martwić się o kupno przedłużaczy, czy nieładnych rozgałęzień. Warto także zwrócić uwagę na długość kabli poszczególnych urządzeń.

    Przykładowo czajniki z reguły mają krótkie kable, dlatego gniazda przeznaczone do ich podłączenia powinny być umieszczone odpowiednio blisko;

  • Jeśli chodzi o oświetlenie pomieszczeń, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od ustawienia mebli, rozkładu pokoju, a także oświetlenia naturalnego, słonecznego. Dlatego tak ważne jest, aby wyboru interesującego oświetlenia dokonywać na etapie końcowych prac np. remontowych.

    Warto także przemyśleć rozkład elementów takich jak włączniki światła, które także odpowiadają za poczucie komfortu. Jedną z żelaznych zasad jest umieszczenie takich włączników tuż przy drzwiach wejściowych do pomieszczeń, jeśli mamy na myśli oświetlenie główne (sufit). Inaczej jest ze sprzętami takimi jak lampki nocne, które wymagają gniazdek elektrycznych, dlatego opisany wyżej punkt ma duże znaczenie.

.

www.zywieckapilka.pl