To, co otrzymaliśmy od naszych przodków, jest ważne. Dlatego warto o to dbać, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Dzięki temu czujemy większą jedność z tymi, których już nie ma i jednocześnie mamy świadomość, że gdy już nas zabraknie, to także zostawimy po sobie coś, co będzie nadal trwać. A jeśli nauczymy nasze dzieci szacunku do tradycji i zwyczajów, to będziemy mogli być spokojni o to, że nadal będą przekazywane kolejnym pokoleniom. Jednak mimo wszystko warto tworzyć swoje tradycje i zwyczaje, takie, które będą odnosiły się do naszej rodziny, i które będą powodowały, że nasze dzieci po latach naprawdę miło będą wspominały ten czas.

Może lody na koniec roku szkolnego?

Wbrew pozorom wymyślenie nowych zwyczajów, które będą się odnosiły tylko do naszej rodziny i które będą wszystkim sprawiały wiele radości, wcale nie jest aż tak skomplikowane, jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim możemy uzgodnić, że każdego roku w dzień zakończenia roku szkolnego w nagrodę za trud ostatnich miesięcy, będziemy wychodzili wszyscy razem na lody. Będzie to atrakcyjna nagroda, a jednocześnie też okazja do spędzenia wspólnie czasu, do porozmawiania o tym, co zmieniło się przez te ostatnie kilka miesięcy.

Poza tym można ustalić, że na Dzień Mamy nie dajemy prezentów, ale za to organizujemy jakiś wyjazd. Choćby jednodniowy, ale taki, w którym wyłączamy telefony i poświęcamy czas tylko mamie, tak aby wiedziała, że faktycznie jest dla nas najważniejsza. To samo można ustalić na Dzień Taty, i można z tej okazji zorganizować jakąś wyprawę, w której będzie można sprawdzić różne swoje umiejętności. Możliwości na zorganizowanie takich zwyczajów jest wiele, wystarczy tylko, że na spokojnie się zastanowimy.

Może będą kontynuowane?

Może się okazać, że te zwyczaje przez nas wprowadzone zanikną, gdy dzieci założą swoje rodziny i wyfruną z rodzinnego domu. Może się jednak okazać, że będą je na tyle miło wspominać, że sami postanowią zrobić coś takiego w swoich rodzinach, a kto wie, może niektóre z tych zwyczajów będą kontynuować w niezmienionej formie? Najważniejsze jest to, aby dany zwyczaj był przyjemnością dla nas wszystkich, aby jednoczył naszą rodzinę i sprawiał, że każdy naprawdę chętnie będzie się do niego przyłączał. Warto zobaczyć jakie zwyczaje możemy wprowadzić w naszych rodzinach. Oczywiście najlepiej wprowadzać je stopniowo, tak aby jeden się przyjął i stał się czymś pewnym, zanim wprowadzimy kolejny.

Możliwości jest wiele, to, co wybierzemy, będzie zależało tylko od nas i od naszej rodziny.