Coraz więcej firm przenosi swoją działalność także do internetu zakładając sklep internetowy oprogramowanie. Niektóre zaprzestają nawet fizycznej działalności, poświęcając się w całości działaniom w sieci internetowej. W tym celu potrzebujemy jednak między innymi domeny czy hostingu. Wiele osób niekoniecznie zdaje sobie sprawę z tego, co tak właściwie te pojęcia oznaczają i czym się różnią. Jak się tymczasem okazuje, oba te pojęcia są ze sobą ściśle połączone, a żebyśmy mogli funkcjonować w internecie potrzebujemy zarówno domeny, jak i hostingu.

Czym więc tak w zasadzie jest hosting i czym hosting różni się od domeny? Najprościej jest to wytłumaczyć w następujący sposób: domena to miejsce, w którym użytkownik będzie mógł znaleźć naszą stronę w internecie, natomiast hosting to miejsce, w którym nasza strona jest umieszczona w sposób fizyczny, na serwerze. Warto jest więc znać tę różnicę i wiedzieć, na jaki hosting oraz domenę powinniśmy się zdecydować.

Jak wybrać domenę i na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Domena to więc po prostu adres internetowy naszej strony, który użytkownik wpisze w pole swojej przeglądarki. Dziś coraz trudniej jest wejść w posiadanie ciekawej, dobrej domeny, jako że wiele z nich jest już po prostu niedostępnych. Przy okazji wyboru domeny musimy też zdecydować, na jaką końcówkę powinniśmy postawić – do wyboru mamy bowiem wiele przeróżnych opcji, wśród których są na przykład .

pl, .com czy .net czyli domeny od lat cieszące się niesłabnącą popularnością. Hosting z kolei to z kolei usługa, która zapewnia nam miejsce dla naszej strony na serwerze. W tym przypadku najważniejszymi czynnikami przy wyborze będą więc pojemność serwera, szybkość łącza, bezawaryjność i niezawodność, jak również stan techniczny serwerów, dostępność różnego rodzaju nowoczesnych technologii czy też możliwość uzyskania pomocy technicznej.