Zazwyczaj wybierając kolory jakichś pomieszczeń, kierujemy się tym, jakie kolory nam się podobają, tak abyśmy mieli pewność, że przebywanie wśród nich, będzie sprawiało nam ogromną radość. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedni dobór kolorów do pomieszczeń, może wpływać na to, czy będą nam się one wydawały większe, czy mniejsze, czy będzie w nich przytulniej czy może bardziej ponuro. A to już powoduje, że naprawdę dokładnie powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie ostatecznie kolory powinny się znaleźć w naszym mieszkaniu, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko będzie się ze sobą idealnie uzupełniało.

W nasłonecznionych pomieszczeniach muszą być zimniejsze barwy

Jeżeli mamy pokój, w którym przez większość dnia jest słońce, a więc bardzo się on nagrzewa, to koniecznie powinniśmy wybierać do niego zimne barwy i takie ciemniejsze. Wówczas przebywając w tym pokoju, będziemy mieli wrażenie, że jest w nim chłodniej, a dodatkowo ciemniejsze barwy będą sprawiały wrażenie, że jest też ciemniej, a więc przyjemniej. Odwrotnie będzie z pokojami, które są małe i zacienione.

Wtedy powinniśmy wybierać kolory żywe, ciepłe, bo one rozjaśnią taki pokój, sprawią, że będzie przytulniejszy, a do tego jeszcze będzie się nam wydawało, że jest większy. Czasami proponowane jest nam także połączenie ze sobą dwóch kolorów, które będą się uzupełniały, jednak warto się tutaj zastanowić, czy chcemy wybrać ten sam kolor, ale w różnych odcieniach, czy chcemy wybrać coś przeciwstawnego, tak aby zaznaczyć większy kontrast. Może się wówczas okazać, że takie pomalowanie ścian sprawi, że cały pokój będzie się prezentował ciekawie, a do tego jeszcze może się okazać, ze nawet najdziwniejsze połączenie kolorystyczne świetnie się sprawdzi, jeśli tylko dobierzemy do niego odpowiednie dodatki.

Jakie kolory do pokoju dziecięcego?

Bardzo ważne jest także to, jakie kolory wybierzemy do pokoju dziecka, tak abyśmy mieli pewność, że nie będziemy jego umysłu bombardować zbyt różnorodnymi bodźcami. Możemy wybrać jeden kolor, jak chociażby zielony, który będzie działał na dziecko uspokajająco, ale także możemy go połączyć z niebieskim i bielą, tworząc pionowe paski, co sprawi, że dziecko będzie miało pokój kolorowy, ale jednocześnie stonowany, co świetnie będzie wpływało na jego odczucia. W dziecięcym pokoju powinniśmy unikać czerwieni, bo wzmacnia ona emocje i może wywoływać większe pobudzenie, a tego z pewnością byśmy nie chcieli, zwłaszcza że dzieci już same w sobie zazwyczaj są bardzo pobudzone.

Warto też dopilnować wybór dodatków, tak abyśmy mieli pewność, że w tym pokoju nie będzie zbyt kolorowo i pstrokato. Koniecznie zobaczmy co jest nam tutaj proponowane, jakie kolory mogą się świetnie ze sobą uzupełniać, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie przez nas idealnie dobrane. Co więcej, każdy kolor proponowany nam jest w różnym odcieniu, a to właśnie sprawia, że będziemy mogli go idealnie dobrać do naszych potrzeb.

https://mextra.pl/aktualnosci/najwazniejsze-cechy-krzesel-hotelowych/